Mówiąc o najlepszym terminie na szkolenie psa, jako odpowiedź wskazuje się pierwszy rok jego życia. Wtedy to pupil przyzwyczaja się do otoczenia i właścicieli, a także uczy się funkcjonować w środowisku z innymi zwierzętami. Okazuje się jednak, że nie tylko szczeniaki można czegoś nauczyć. Pod odpowiednim okiem nawet duże psy staną się wzorem do naśladowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
O tym musisz pamiętać w trakcie szkolenia psa!
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć szkolenie dorosłego psa.
- spokojne otoczenie – behawioryści i profesjonalni trenerzy od lat wskazują, że kluczem do efektywnego treningu jest odpowiednia okolica. Szkolenie psa w parku może sprawić, że pupil będzie zbyt rozproszony, aby skupić się na wykonywaniu sztuczki. Szczególnie dotyczy to dorosłych psów, które różnie reagują na przechodniów z ich pupilami. Dlatego też najlepiej trenować psiaka w pustym mieszkaniu lub w ogrodzie.
- dobre słowo – już na początku szkolenia warto wybrać sformułowanie, po którym Twój pies pozna, że jego właściciel jest zadowolony. Najlepiej, aby było to coś krótkiego i łatwego do zapamiętania, na przykład „dobry pies”, ”brawo”, „super”. Słowa można uzupełnić gestem – głaskaniem po głowie lub delikatnym poklepywaniem. Raz na jakiś czas pies ucieszy się również z porządnej nagrody, czyli psiej chrupki lub ciasteczka. Tego sposobu nie zależy jednak stosować zbyt często, aby pies nie nauczył się posłuszeństwa jako reakcji na widok smakołyku!
Samodzielne szkolenie psa
Psa można szkolić samodzielnie! Podczas pracy z własnym pupilem, wiele osób odnajduje pasję do trenowania czworonogów. Książki i artykuły o psach mogą dostarczyć potężną dawkę wiedzy, która przyda się każdego dnia pracy z dorosłym psem. Warto jednak pamiętać, że szkoła dla psów to nie tylko polecenia takie jak siad, czy też daj łapę. Więcej na temat profesjonalnego szkolenia możesz dowiedzieć się, czytając blog o psach, taki jak https://www.wojtkowszkolenia.pl/blog/. Znajdziesz tam ciekawostki na temat czworonożnych przyjaciół, ich języka, słabości oraz skłonności. Osobom pasjonującym się trenowaniem pupili poleca się też profesjonalne szkolenia, które umożliwią im zostanie certyfikowanym, psim trenerem.
Szkolenie z dorosłym psem
Schroniska przepełnione są pieskami w każdym wieku, które czekają na kochający dom i rodzinę. W przytułkach adopcji wypatrują zarówno szczeniaki, jak i psy dorosłe. Zazwyczaj są to łagodne czworonogi, większość z nich potrzebuje jednak przyzwyczaić się do nowego otoczenia i zasad panujących w środowisku ich nowej rodziny. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie dorosłego psa na szkolenie z profesjonalnymi trenerami. Szkoła dla psów zrzesza ludzi, którzy potrafią zidentyfikować charakter psa, jego słabości oraz skłonności do nieposłuszeństwa. Oprócz tego wiedzą też, jak zachęcić czworonoga do współpracy. Psi trenerzy to osoby kochające i rozumiejące zwierzęta – warto korzystać z ich wsparcia!