Zachowanie psów, ich możliwości psychiczne i odczuwane emocje to czynniki, które należy stale analizować. Aby zrozumieć wiele ich postaw, uczuć i myśli, trzeba wiedzieć więcej o psim świecie. W związku z tym ważne jest, aby dowiedzieć się wszystkiego o pamięci psów i jak działa w krótkim i długim okresie.
Czy psy mają pamięć?
Pies jest w stanie zapamiętać swojego właściciela. Największym dowodem na to jest jego reakcja na codzienny przyjazd do domu po pracy lub po podróży: wzruszenie i przywiązanie, jakie okazuje w tym momencie, wyrażające ogromną radość z ponownego zobaczenia właściciela, pozwala nam potwierdzić, że psy mają pamięć.
Jednak psia pamięć nie działa tak samo jak pamięć ludzka. Psy mają tendencję do zapominania, więc nie powinieneś być zaskoczony, jeśli twój mały futrzak zapomniał o tym spacerze w górach, na wsi lub na plaży, nawet jeśli był to bardzo szczególny moment.
W rzeczywistości, prawdopodobnie nie będzie też pamiętał, czym karmiłeś go zaledwie dzień temu, niezależnie od tego, jak smaczne było jedzenie. Psy mają zdolność do zapamiętania pewnych rzeczy, ale inne rzeczy szybko zapominają.
Dlaczego psy tak szybko zapominają niektóre rzeczy? Biorąc za źródło portal http://www.pudel.pl nie mają pamięci epizodycznej, czyli pamięci odpowiedzialnej za zatrzymanie, przyswojenie i zapieczętowanie każdego epizodu na „twardym dysku”.
Jak wygląda pamięć psów?
Choć nie mają pamięci epizodycznej, psy mają różne rodzaje pamięci, takie jak pamięć asocjacyjna, węchowa i przestrzenna.
Pamięć asocjacyjna
Twój psi przyjaciel zapamiętuje wiele rzeczy dzięki pamięci asocjacyjnej, czyli pamięci, która pozwala skojarzyć pewne rzeczy i przekształcić je w rodzaj pamięci. Psy to zwierzęta całkowicie zakodowane, bazujące na powtórzeniach i przyzwyczajeniach.
Pies może przeżyć upadek, czy to z balkonu, czy z tarasu. Później będzie unikał zbliżania się do tego obszaru lub przynajmniej będzie to robił bardzo ostrożnie. Dlaczego chciałby tego uniknąć? Nie z powodu samego upadku, ale dlatego, że będzie kojarzył to miejsce ze strachem i bólem.
Ponadto, na pewno zauważyłeś przy wielu okazjach, że Twój pies jest podekscytowany, gdy widzi, że zamierzasz założyć mu smycz, aby wyjść na spacer po ulicy. To uczucie radości jest również wynikiem skojarzenia, w tym przypadku między przedmiotem a momentem spaceru z Tobą.
Pamięć węchowa
Psy mają pewną pamięć długotrwałą dzięki również zmysłom. Węch jest jednym z ich najlepiej rozwiniętych zmysłów, dlatego ma na to duży wpływ. Poprzez zapachy ludzi, miejsc, przedmiotów i jedzenia mogą je rozpoznawać i odpowiednio reagować.
W ten sam sposób ta sprawność pamięci sensorycznej pozwala Twojemu psiakowi kojarzyć miejsca i środowiska, które wywołują uczucia komfortu i przyjemności. Zdarza się również sytuacja odwrotna, tzn. mogą one wykorzystać zapach do zapamiętania miejsca związanego z traumatycznym przeżyciem lub awersją fobiczną.
Pamięć przestrzenna
Pamięć przestrzenna daje psom zdolność do zapamiętywania rzeczy poprzez przestrzeń. Jak omówiono powyżej, skojarzenie miejsca z zapachem lub częste spacery po danym miejscu pozwalają im zapamiętać je w oparciu o przeżyte doświadczenia.