Przewożenie psa autem jest koniecznością w trakcie wyjazdów wakacyjnych, krótkich wypadów za miasto, czy wizyt w klinice weterynaryjnej, ale bardzo ważne jest, aby psa transportować w odpowiedni sposób. Nieprawidłowe przewożenie nie tylko może być niebezpieczne dla samego pupila i osób znajdujących się w pojeździe, ale może zakończyć się również mandatem w wysokości do 500 zł. Jak zatem prawidłowo przewozić psa autem i jakie są konsekwencje nieprawidłowe transportu zwierzaka? Odpowiadamy w tym artykule.
Nieprawidłowe przewożenie psa – konsekwencje.
Pies, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony, podczas wypadku lub stłuczki może doznać poważnego urazu. Dodatkowo stwarza zagrożenie dla innych podróżujących. W trakcie wypadku staje się bezwładny i wpadając na człowieka, a szczególnie na dziecko może zrobić mu znaczną krzywdę. Pozostaje jeszcze kwestia służb ratunkowych – wystraszony i zraniony pies może ugryźć i nie dopuścić ratowników lub strażaków do poszkodowanych. Poza tym psa, który jest przypięty, z łatwością mogą zabezpieczyć nawet obce osoby, a puszczony luzem pupil w panice może rzucić się do ucieczki. Dodatkowo w przypadku nieprawidłowego przewożenia psa kierowca może otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Jak więc widać odpowiednie zabezpieczenie psa w samochodzie jest niezwykle istotne, a poniżej przedstawiamy kilka sposobów na bezpieczne przewożenie czworonogów.
Pasy bezpieczeństwa dla psa
Pasy bezpieczeństwa dla psa to najtańszy i najprostszy sposób bezpiecznego przewożenia psa. Jest to pas o regulowanej długości – z jednej strony ma karabińczyk, którym należy przypiąć psa, a z drugiej strony standardowe zapięcie do pasa.
Fotelik dla psa
Siedzisko samochodowe dla psa doskonale sprawdza się przy małych psach. Wystarczy umieścić w nim psa i przypiąć za pomocą jednego lub dwóch pasów. Fotelik dla psa zazwyczaj ma miękkie siedzisko, dzięki czemu jest to wygodne rozwiązanie, które nie ogranicza psu widoczności, ale zapobiega jego swobodnemu przemieszczaniu się po samochodzie.
Transporter dla psa
Miękki transporter dla psa sprawdzi się dobrze w przypadku psów małych ras. Dodatkowo można go wykorzystać podczas podróży komunikacją miejską, czy wizyty u weterynarza.
Klatka kennelowa dla psa
Kennelowa klatka transportowa dla psa to idealne rozwiązanie dla psów, które w domu korzystają z klatki i są one do niej przyzwyczajone. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych psów, a możliwość stworzenia przyjemnych warunków to jej dodatkowy atut. W klatce można ułożyć ulubiony koc psa, dać mu zabawkę do żucia, czy miskę z wodą.
Jak przyzwyczaić psa do transportera, fotelika lub klatki kennelowej?
Najlepiej oswajanie psa z nowymi akcesoriami rozpocząć w domu. Na początek wystarczy nowy przedmiot ustawić w widocznym miejscu, tak aby pupil miał okazje oswoić się z jego widokiem i zapachem. Może się też zdarzyć, że pies sam zacznie wchodzić do wybranego rodzaju transportera, co należy od razu nagrodzić, podając psu przysmak dla psa. Jednak jeśli pies nie wykazuje zainteresowania, to należy zachęcić go do wejścia do klatki – można to zrobić wkładając tam ulubiony kocyk i układając mocno smakowite przysmaki dla psa. Ważne, aby każdorazowe wejście nagrodzić, np. podając kolejny przysmak i wydając pochwałę słowną.
Warto również nauczyć psa wejścia do transportera na komendę, co ułatwi późniejsze podróże. W tym celu wystarczy wybrać jakieś hasło np. „do środka” i wypowiadać je za każdym razem, gdy pies wejdzie do transportera – pies swobodnie wchodzi do transportera, a właściciel wtedy wypowiada komendę, aby pies skojarzył czynność z hasłem. Po kilkunastu takich powtórzeniach można spróbować wydać komendę i oczywiście pochwalić psa oraz podać przysmak dla psa, jeśli pupil wszedł do klatki, czy transportera.