FRISBEE - psie sztuczki !

Nazwa Frisbee pochodzi od nazwy zabawki (latający talerzyk) firmy Wham-O, której znak towarowy został zastrzeżony. Historia ta wygląda nieco podobnie do historii słynnych adidasów. Dyscyplina polega na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Sport pochodzi z USA, a w Polsce zadomowił się niedawno, bo w 2005 r. Drużyny (pies i człowiek) współzawodniczą w takich konkurencjach, jak:

Time-trial - polega na wykonaniu dwóch, 20 metrowych rzutów złapanych przez psa w jak najkrótszym czasie.

Minidistance - konkurencja typowo techniczna. Boisko podzielone jest na strefy, a ilość zdobytych punktów zależy od tego, w której strefie pies złapie lecący dysk. Im dalej tym lepiej. Punkty z rzutów sumuje się i ustala wynik końcowy. Czas ograniczony jest do 90 sekund.

Longdistance - konkurencja polegająca na łapaniu psiego dysku na długim dystansie, w której uczestniczą 4 drużyny. Bite są tutaj rekordy odległości.

Freestyle - najbardziej widowiskowa konkurencja frisbee. To łapanie dysku z elementami choreografii i przy muzyce. Runda jest ograniczona czasowo (120 sek.), a oceniane są: Motywacja i Wysportowane, Pomysłowość, Sekwencje i Płynność oraz Wrażenia Ogólne. Tylko elementy, które rozpoczynają się dyskiem w locie i kończą złapaniem tego dysku przez psa są punktowane.

Dodatkowe punkty otrzymują psy, które podczas łapania dysku odrywają wszystkie łapy od podłoża. W Polsce najbardziej powszechny regulamin dog frisbee to USDDN (US Disc Dog Nationals). Jeśli ciekawi Cię, jak zacząć ze swoim psem zabawę we frisbee, zobacz opisy niektórych elementów tego sportu:


Jak zainteresować psa frisbe?

Zaczynamy od zainteresowania psa dyskiem. Bawimy sie w przeciaganie, turlamy po ziemi rzucamy, tak aby pies za nim biegał. Jak pies będzie juz zainteresowny i odpowiednio nakręcony bierzemy dysk w reke trzymamy odpowiednio wysoko do wzrostu psiaka i dajemy komende HOP. Nastepnie rzucamy psu dysk na krótkie odległości(np. pół metra od nas) PIES MA ZAWSZE BIEGAĆ za dyskiem, nie wolno mu go rzucać ,,do pyska. Coraz bardziej, lecz powoli i stopniowo wydłużamy odległości rzutu. Dysk powinien leciec równo, płasko i w miare nisko.

Bezpieczne lądowanie

Warto wykorzystać overy do nauczenia psa najbezpieczniejszego sposobu lądowania - na przednie łapy. W tym celu zachęćmy go do wyskoczenia po dość wysoko trzymany dysk, a kiedy już leci, obniżmy minimalnie talerz - tak aby pies, chcąc go chwycić, musiał przenieść ciężar na przednią część ciała. Konsekwencją będzie lądowanie na przednich łapach.

Flip

Flip jest to obrót o 180 bądŸ 360 stopni w powietrzu łapiąc jednocześnie dysk. niestety nie każdy pies jest w stanie się tego nauczyć.Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych figur. Ja uczyłam psa w ten sposób, że najpierw opanowaliśmy do perfekcji obroty na ziemi, a następnie dawałam komendę "obrót", kiedy pies był w powietrzu i jakoś poszło. Do nauki tej sztuczki dobrze jest używać klikera (klikamy wtedy, kiedy pies obraca się w locie, a gdy wyląduje nagradzamy).

Overy

Zacznijmy od leg over - skoku przez nogę. Aby nauczyć psa tej sztuczki, na początku przyjmujemy pozycję na kucaka z wyciągniętą nogą. Zachęcamy czworonoga do przeskoczenia przez wyciągniętą możliwie płasko na ziemi nogę (przydaje się komenda hop). Naprowadzamy go za pomocą smakołyka lub talerza. Ponieważ przeszkoda nie jest wysoka, być może pies nie skoczy, lecz po prostu przejdzie ponad nią. Niezależnie od tego, czy przeszedł, czy przeskoczył - pamiętajmy o nagrodzie! Jeżeli pies pokonuje tę przeszkodę - wprowadzamy do ćwiczenia frisbee. Trzymamy talerz tak, aby psiak wziął go z naszej ręki, przeskakując nad nogą. Kiedy i to zadanie nie stanowi dla niego problemu, rzucamy floater - tak, aby złapał talerz w locie. Rzucamy, zanim pies się wybije, ponieważ, kiedy już leci, nie jest w stanie dostosować się do lotu dysku. Teraz możemy zachęcać czworonoga do wyższych skoków, stopniowo rzucając talerz coraz wyżej oraz inaczej ustawiając nogę. Oczywiście ćwiczenia dostosowujemy do zdolności i możliwości fizycznych psa.

Wiecej zdjęć z zawodów FRISBEE znajdziecie Państwo --TU--
W opracowaniu użyto materiały ze strony www.psiesztuczki.pl


Do góry...

 
 

| Copyright © 2003-2015 by Dwie Twarze & agnes | Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione ! |