AGILITY

Bardzo popularna i stosunkowo widowiskowa dyscyplina sportowa otwarta dla wszystkich psów rasowych ( z rodowodem ). Narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. Za sport została uznana w 1991 r. (przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI). Dyscyplina ta rozwija inteligencję i sprawność psa. Wymaga bardzo dobrego porozumienia między psem a przewodnikiem, ale również znajomości podstaw szkolenia i podstawowego posłuszeństwa. Celem jest pokonanie przez psa toru przeszkód (parcour) składającego się ze zróżnicowanych elementów. Trasa wynosi od 100 do 200 m i zależnie od kategorii liczy od 12 do 20 przeszkód (stacjonaty, huśtawka, tunel miękki, wiadukt lub mur, ściana, koło, stół, slalom, skok w dal, kładka, tunel sztywny), których ustawienie sprawia, że trasa przebiegu może mieć różny stopień trudności i szybkości.

Przy pokonywaniu: palisady, kładki, huśtawki, pies musi postawić przynajmniej jedną łapę w strefie kontaktu, zarówno przy wchodzeniu, jak i przy schodzeniu z przeszkody. Za ominięcie każdej strefy nalicza się 5 punktów karnych. Pies musi ukończyć bieg w określonym czasie, pokonując przeszkody we właściwy sposób. Kolejność przeszkód na torze zawodnicy poznają bezpośrednio przed startem. Pies wchodzi na tor bez smyczy i obroży, nie znając toru, który ma pokonać. Przewodnik prowadzi psa jedynie głosem i gestami. Nie wolno dotykać ani psa, ani przeszkód. Tor należy pokonać w wyznaczonej kolejności. W innym przypadku sędziowie dyskwalifikują zawodników.

Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa:
S – Small: psy do 35 cm w kłębie
M – Medium: psy od 35 cm do 43 cm w kłębie
L – Large: psy powyżej 43 cm w kłębie

Ustalone są następujące klasy trudności:
A1 - dla psów nie posiadających jeszcze Certyfikatu Agility
A2 - dla psów posiadających już Certyfikat Agility
A3 - dla psów sklasyfikowanych trzykrotnie na pierwszych trzech lokatach (miejsce 1, 2, 3) podczas prób w klasie A2 bez błędów (0 punktów karnych).
Różnica pomiędzy klasami 1, 2 i 3 powinna wynikać z długości toru, jego stopnia trudności i prędkości pokonywania toru.
W opracowaniu użyto materiały ze strony www.psiesztuczki.pl


Do góry...

 
 

| Copyright © 2003-2015 by Dwie Twarze & agnes | Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione ! |